نقش شبکه های اجتماعی در بازاریابی پزشکی

نقش شبکه های اجتماعی در بازاریابی پزشکی

صنعت داروسازی نمونه کامل برای نشان دادن اهمیت شبکه اجتماعی است. تحقیقات نشان می دهد شبکه های اجتماعی نقش بسزایی در تجویز داروی پزشکان دارد

مطالعات مطرح مي‌سازند كه نوع رابطه پزشك و بيمار مي‌تواند انگيزه‌اي براي جستجوي اطلاعات سلامت از منابع اطلاعاتي ديگر باشد. هاردي (2008) شرح مي‌دهد كه ميانگين زمان صرف شده پزشكان با بيماران تقريبا 8 دقيقه بوده است. با‌ توجه به اين اختصار و كوتاهي مواجهه پزشك و بيمار، تعجب آور نيست كه بيماران بيان كنند كه نياز به اطلاعات بيشتري دارند نسبت به آنچه كه پزشك به آنها ارائه نموده است. رايس (2006) اشاره مي‌كند سوالات پاسخ‌ داده نشده, يك دليل براي جستجوي اطلاعات سلامت از منابعي نظير اينترنت است، و چن (2001) دريافت كه 53 درصد پاسخ‌دهندگاني كه در اينترنت جستجوي اطلاعات داشتند احساس مي‌كردند كه اطلاعات فراهم شده توسط پزشك شان ناكافي بوده است.
مطالعات نشان می دهد که بیماران بیش از ۵۰٪ آن چیزی که در مطب پزشک به آنها گفته می شود را فراموش می کنند. وقتی بیماران به خانه می روند چه بر سر این چاله های اطلاعاتی و فراموشی ها می آید ؟ تحقیقات نشان داده است که آن ها مجدد به تحقیق می پردازند. ولی آن ها کجا در حال تحقیق هستند؟ درست است، بخش زیادی از این بیماران در اینترنت و شبکه های اجتماعی به تحقیق می پردازند.
حال اگر در مطب خود بر روی یک تابلو, آدرس صفحه خود در اینستاگرام را بنویسید، این بیماران باز هم از طریق صفحه اینستاگرام به شما مراجعه می کنند، چون محتوای رایگان و تکمیلی شما معجزه می کند.
در حال حاضر اکثر مطالب و صفحات اجتماعی پزشکی توسط افراد غیرمتخصص مدیریت می شود و این خطر بزرگی برای بیماران است. شما می توانید با حضور خود در این دنیای پر رقابت آنلاین، با انتشار مطالب صحیح پزشکی, هم به وظیفه اخلاقی خود پایبند باشید و هم خود را به عنوان یک پزشک مرجع به همگان معرفی کنید.

 قدرت شبکه های اجتماعی در بازاریابی در پزشکان
صنعت داروسازی نمونه کامل برای نشان دادن اهمیت شبکه اجتماعی است. تحقیقات نشان می دهد شبکه های اجتماعی نقش بسزایی در تجویز داروی پزشکان دارد. برای مثال اگر اثربخشی داروی جدیدی برای پزشک محرز شود معمولاً آن را به بیماران خود بلافاصله تجویز نمی کند بلکه اندکی صبر می کند تا گروهی از پزشکان بر مؤثر بودن آن توافق کنند. مطالعات نشان می دهند. پزشکان در مواقعی که شبکه پزشکی, با تجویز داروی دیابت (جانویا) موافقند به تجویز این دارو اقدام می کنند و یافته ها نشان می دهد اثر این انتخاب بر سه طبقه از همکاران یعنی همکارِ همکارِ همکار رواست.
معرفی شبکه های اجتماعی پزشکی و پزشکان
در عصر ديجيتال، اطلاعات سلامت غالبآ به‌ عنوان يك منبع ضروري براي سالم ماندن، پيشگيري و مديريت بيماري ها، و گرفتن ساير تصميمات درباره مراقبت سلامت مورد اشاره و استفاده قرار مي‌گيرد. اطلاعات سلامت، رويكردي منطقي را براي هدايت رفتار مناسب سلامت ، درمان‌ها و تصمیمات فراهم مي‌كند. شواهدي از اتكاي فزاينده بيماران و مصرف‌كنندگان سلامت به اينترنت براي كسب اطلاعات سلامت وجود دارد. نشان داده است كه 64 درصد از كاربران اينترنت در ايالات متحده درگير جستجوي اطلاعات سلامت هستند و چهار درصد از كل جستجوهاي اينترنتي مربوط به موضوعات سلامت است.

اين افزايش به‌طور زيادي مي‌تواند به دليل،

1) فراواني زياد منابع اطلاعات آنلاين، كمك به تصميم‌گيري ، و برنامه‌هاي سلامت وب ،  

2) شيوع فزاينده بيماري‌ها در جامعه

 3) فراگيري و دسترس‌پذيري فناوري اطلاعات در زندگي روزانه انسان‌ها باشد.


پزشکان در اینستاگرام
اینستاگرام این روزها محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. بعضی از کاربرها در این میان استفاده‌ های خاصی از این شبکه می‌کنند، مثلا با گذاشتن یک عکس تزئینی و اضافه کردن مطالبی، به نوعی, وبلاگ می‌نویسند.
یک شرکت کانادایی اپلیکیشنی طراحی کرده که لقب «اینستاگرام پزشکان» را گرفته و به محلی برای اشتراک و تبادل تصاویر پزشکی تبدیل شده‌ است. از طریق این اپلیکیشن , هزاران پزشک, تصاویر پزشکی را که روزانه می‌بینند، به اشتراک می‌گذارند و در مورد آنها با هم بحث می‌کنند.
استفاده از اینستاگرام برای بازاریابی مطب

به احتمال زیاد یک صفحه اینستاگرام دارید. وقتی در سخنرانی ها از پزشکان زیادی که در سالن حضور دارند پرسیده می شود که آیا صفحه اینستاگرام دارند یا خیر، حدود ۷۵ درصد آنها جواب مثبت می دهند. پیش بینی شده است که تعداد کاربران اینستاگرام روز به روز بیشتر می شود. این یعنی تعداد زیادی از بیماران شما کاربر اینستاگرام هستند و هیچ تردیدی وجود ندارد که رسانه های اجتماعی, فرصت های بازاریابی خوبی برای مطب شما فراهم می کنند که رایگان هستند. 
  
امروزه به صورت روز افزونی به تعداد شبکه های اجتماعی پزشکان و شبکه های اجتماعی پزشکی افزوده می شود و خدمات آنها هر روز بیشتر می شود. این شبکه های اجتماعی پزشکان به کانال های خوبی برای به دست آوردن اطلاعات در مورد بهداشت و مسائل پزشکی و همچنین مکانی برای اینکه افراد با بیماری های مختلف, با افراد مشابه خود بیشتر آشنا شوند و مشکلات و تجربیاتشان را به اشتراک بگذارند تبدیل شده است. همچنین در برخی از شبکه های اجتماعی پزشکان، پزشک می تواند اطلاعات پزشکی خود را که ممکن است برای سایر بیماران یا پزشکان مفید باشد به اشتراک بگذارد.
چند شبکه اجتماعی پزشکان و پزشکی
: MedicalMingle.com
یک شبکه اجتماعی برای افرادی که به پزشکی و خدمات درمانی علاقه مند هستند و یا در این زمینه ها کار می کنند و خدمات ارائه می دهند و یا افرادی که در حال حاضر در این زمینه ها دانشجو هستند.
: MyMedPort.com
یک شبکه اجتماعی برای متخصصان و پزشکان که به آنها در زمینه کسب و کار پزشکی و جایی که آنها در آن مشغول به فعالیت هستند کمک می کند و در مورد تجهیزات پزشکی و نیاز های حرفه پزشکی به آنان اطلاعات می دهد و یا منابعی را معرفی می کند.
: Sermo.com
یک شبکه اجتماعی پزشکان که در آن پزشکان با هر تخصصی می توانند با هم در زمینه های مختلف مشورت کنند و به همدیگر در حل مشکلات بیماران کمک کنند.
: Ozmosis.com
یک شبکه اجتماعی پزشکی که برای پزشک منابع قابل اعتمادی را در زمینه های مختلف فراهم می کند.
: IMedExchange.com
یک شبکه اجتماعی پزشکی که منحصرآ به پزشکان و متخصصان تعلق دارد که می توانند در آن اطلاعات، فرصت های شغلی و یا هر چیز دیگری را به اشتراک بگذارند.
: BioMedExperts.com
یک شبکه اجتماعی علمی برای افرادی که در زمینه مهندسی پزشکی و تجهیزات پزشکی فعالیت می کنند.

: DoctorsHangout.com
یک شبکه اجتماعی پزشکان مخصوص دانشجویان پزشکی و سایر رشته های مرتبط با پزشکی.
: CarePages.com
یک شبکه اجتماعی پزشکی که در آن کاربران, چالش ها، امید ها و موفقیت ها و در کل رویداد های مربوط به سلامتی خود را به اشتراک می گذارند. کاربران می توانند وبلاگ و یا وب سایت شخصی بسازند و عکس ارسال کنند.
: checkMD.com
یک شبکه اجتماعی پزشکی که به کاربران کمک می کند تا بیمارستان و پزشکان معتبر را پیدا کنند، با سایر بیماران دوست شوند و از تجربیات آنها استفاده کنند. این شبکه اجتماعی پزشکی به کاربران امکان ایجاد وبلاگ و به اشتراک گذاشتن عکس و فیلم را میدهد.
: PatientsLikeMe.com
یک شبکه اجتماعی پزشکی که به بیماران این امکان را می دهد که وضعیت و فرایند بهبود خود را به اشتراک بگذارند و همچنین کاربران این امکان را دارند که از افرادی که مشکلاتی مشابه آنها داشته اند نکات و تجربیاتی را بیاموزند.
: DailyStrength.com
یک شبکه اجتماعی پزشکی که در آن افراد, تجربیات و حمایت های پزشکی خود را به اشتراک می گذارند. علاوه بر این امکان دسترسی به بیش از 500 گروه حمایت کننده نیز وجود دارد.
: MyFamilyHealth.com
یک شبکه اجتماعی پزشکی که به شما این امکان را می دهد تا با بستگان و اعضای خانواده خود در ارتباط باشید و سوابق پزشکی خود را به صورت روزانه ثبت کنید.
: RevolutionHealth.com
یک وب سایت جامع در زمینه سلامت و اطلاعات پزشکی که بیش از 125 ابزار آنلاین را به منظور کمک به سلامتی و رفاه کاربران در اختیار آنها قرار می دهد.
: RealMentalHealth.com
یک شبکه اجتماعی پزشکی که بر روی سلامت روان تمرکز دارد. این شبکه اجتماعی پزشکی به کاربران این امکان را می دهد که تجربیات خود را در این زمینه به اشتراک بگذارند.
نتیجه گیری       
زندگی ما این روزها کاملاً وابسته به تکنولوژی شده است. به عنوان مثال از وقتی استفاده از یاهومسنجر و شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک یا اپلیکیشن‌هایی مثل وایبر، اینستگرام واتساپ یا تلگرام در بین مردم باب شده است,  افراد بسیاری کاملاً درگیر استفاده از آن‌ها شده‌اند و گاهی خود ما شاهد تأثیرات منفی استفاده از این ابزارها در بین اطرافیانمان هستیم. نقش شبکه های اجتماعی تحقیقاتی و تخصصی در معرفی, برقراری ارتباط و همکاری بین متخصصان و پژوهشگران امر پزشکی و سایر موضوعات و همچنین مدیریت تولیدات علمی آنها بسیار زیاد است. . بنابراین می توان اینگونه نتیجه گرفت که معرفی قابلیت های این سایت ها به متخصصان می تواند باعث ارتقای سطح پژوهش های دانشگاهی و سهم وسیعی از اطلاعات مورد نیاز بیماران داشته باشد. علاوه بر این یکی از اهداف کمیته وزارت بهداشت ( انتقال و ترویج اطلاعات صحیح پزشکی) نیز برآورده خواهد شد. در پایان با اشاره به انبوه اطلاعات غیر مستند پزشکی که روزانه از طریق پیامک و شبکه‌های اجتماعی رد و بدل می‌شوند یادآور    می شویم: روزی 50 پیام از طریق رسانه‌های مختلف و ماهواره به مردم منتقل می‌شود. اگر آنها مدیریت نشوند مشکل برای مردم پیش می‌آید، نباید اطلاعات پزشکی از منابع غیرعلمی دریافت کنیم و اینکه پیام ها و اطلاعات مورد بررسی قرار داده و به سرعت آنها را باور نکنیم به ویژه برای مطالب و مسائل پزشکی به سایت های معتبر مراجعه نماییم. آنچه که اهمیت دارد این است که درباره نحوه استفاده و حضور در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی اندکی تفکر داشته باشیم. زیرا با پیشرفت سریع تکنولوژی، تکنیک ها و ابزارهای ارتباطی, راه گریزی برای عدم حضور در این شبکه ها را نداریم، بنابراین بهتر است که با حضور و فعالیت در زمینه های علمی و فرهنگی به خود و دیگران کمک کنیم تا اینکه فضای مجازی را به شوی لباس و مدل، نمایشگاه عکس های شخصی و مسائل امیدواریم بتوانیم دید خود را نسبت به این فضاها و حضور در آنها تغییر دهیم و در تمامی تخصص ها و مشاغل, بهترین استفاده را از این تکنولوژی داشته باشیم.