شناسایی رسانه های نوین تبلیغاتی

شناسایی رسانه های نوین تبلیغاتی

هر پیام تبلیغاتی برای انتشار نیاز به رسانه دارد. تلویزیون، رادیو، نشریات و بیلبوردها برخی از رسانه‌های شناخته شده و پر استفاده هستند

هر پیام تبلیغاتی برای انتشار نیاز به رسانه دارد. تلویزیون، رادیو، نشریات و بیلبوردها برخی از رسانه‌های شناخته شده و پر استفاده هستند. مدتی است به دنبال توسعه شبكه‌های مجازی و گسترش رسانه‌های ارتباطی آنلاین، گروهی دیگر از رسانه‌ها وارد عرصه ارتباطات شده‌اند. 
هدف از اين تحقيق شناسائي رسانه هاي نوين براي تبليغات است. در توضيح اهميت شناخت رسانه هاي نوين همين بس كه اگر نتوانيم خود را با تغييراتي كه در سطح تكنولوژي و دانش عمومي مردم جهان ايجاد شده است وفق دهيم، صرف وقت و بودجه هاي هنگفت براي تبليغات به روشهاي سنتي كه بعضي به مرور و بعضي به سرعت در حال منسوخ شدن هستند عملا آب در هاون كوبيدن و هدر دادن منابع ماليست. در اين تحقيق ابتدا رسانه هاي و روشهاي تبليغي متداول به اختصار معرفي مي شوند. سپس نمونه هائي از استفاده خلاقانه از ابزارهاي كاربردي و تبديل آنها به يك رسانه تبليغاتي آورده مي شود. در ادامه به معرفي، بررسي ويژگيها و ميزان اثر بخشي جديد ترين رسانه ها كه هنوز استفاده از آنها فراگير نشده است پرداخته مي شود، سپس تجربه چند شركت تبليغاتي و چند شركت تبليغ كننده در ميزان اثر بخشي استفاده از رسانه هاي نوين ذكر خواهد شد و در انتها مهمترين نكاتي كه در كنار بحث تبليغات – با هر رسانه اي- بايد در نظر گرفته شوند به طور مختصر ارائه خواهند شد.


تبلیغات :

انتشار يك پيام به گروه يا گروه هائي از جامعه به منظور دستيابي به هدف يا اهداف معين بازرگاني ، سياسي، اقتصادي و يا اجتماعي- فرهنگي است. كه در اينجا هدف بازرگاني آن مد نظر است و منظور آن اطلاع رساني و راهنمائي خريداران بالقوه محصول در مورد كيفيت، قيمت، ويژگي ها و ساير اطلاعاتي كه احتمالا در تصميم گيري خريدار نقش مثبت دارد.
در حوزه علم بازاريابي، تبليغات زيرمجموعه بخش ترويج (promotion )درآميخته بازاريابي ( 4P ) دسته بندي شده است كه مي تواند اهداف مختلفي مانند معرفي يك كالاي جديد، يادآوري حضور در بازار ، ايجاد يك تصوير در ذهن مشتريان و.... داشته باشد، كه همه در نهايت به طور مستقيم يا غيرمستقيم منجر به حفظ يا افزايش فروش و سهم از بازار خواهند شد.


رسانه هاي خلاقانه: 

منظور از رسانه هاي خلاقانه استفاده خلاقانه از كليه عوامليست كه قبلا هم وجود داشته اند و اصولا كاربردي كاملا مجزا از تبليغات دارند اما نگاه متفاوت و خلاقانه به آنها ، آنها را به رسانه هاي جديدي براي رساندن پيام به مردم تبديل كرده است. 


رسانه هاي نوين: 

امروزه با پیشرفت های صورت گرفته در فناوری های ارتباطی و فراگیر شدن آنها در بین مردم، اشکال جدیدی از تبلیغات به وجود آمده است و به منظور ایجاد حداکثر تاثیرگذاری و تناسب با پیشرفت های تکنولوژیکی، شکل ها و صورت های نوینی یافته است. معرفی صرف محصولات در تلویزیون و تکرار بیش از حد آنها نه تنها تاثیری در ایجاد انگیزه برای خرید آنها در مردم ایجاد نمی کند بلکه حتی نوعی واکنش منفی در مخاطبان ایجاد کرده و تنفر و امتناع آنها را برمی انگیزاند. 
با پیشرفت های شگرف در عرصه فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی و به دنبال توسعه شبكه‌های مجازی و گسترش رسانه‌های ارتباطی آنلاین، گروهی دیگر از رسانه‌ها وارد عرصه ارتباطات شده‌اند و ما شاهد به وجود آمدن شکل های جدیدی از تبلیغات هستیم که طیف متنوعی از اشکال گوناگون تبلیغات را از تبلیغات بر روی تابلوهای کامپیوتری گرفته تا تبلیغات از طریق گوشی های موبایل، تبلیغات دیجیتالی، تبلیغات اینتراکتیو و تبلیغات در شبکه جهانی اینترنت شامل می شود.


ويژگي تبليغات نوين :

حفظ حریم خصوصی افراد: در جوامع فردگرای غربی، حریم خصوصی افراد از جایگاه مهمی در مناسبات اجتماعی برخوردار بوده و به عنوان یک اصل مهم در تمامی شئون زندگی رعایت می شود. بر همین اساس تبلیغات کنندگان نیز در استراتژی ها و شیوه های تبلیغات خود به حفظ حریم خصوصی افراد تاکید ویژه ای دارند. 

شخصی شدن از دیگر ویژگی های تبلیغات نوین محسوب می شود. بر این اساس تبلیغات کنندگان برای فردفرد مخاطبان برنامه تبلیغاتی مخصوص به وی را تهیه و تدارک می بینند. فناوری های جدید ارتباطی این امکان را فراهم می کنند تا براساس علایق و سلایق افراد گوناگون برنامه های تبلیغاتی جداگانه ای برای افراد ارائه شود.

 

روشهاي تبليغ در اينترنت:

روشها و تکنیکهای گوناگونی جهت اجرای تبلیغات به شکل مؤثر به وجود آمده‌اند که از آن جمله می‌توان روشهای زیر را نام برد:

 • بنرها 
 • تبلیغات ناخواسته 
 • ايجاد وب سايت هاي تجاري
 • حامی‌گری در اينترنت 
 • ثبت كليد واژه در ليست موتورهاي جستجو 
 • تبلیغات مبتنی بر بازی 
 • پست الكترونيك (E-mail ) 
 • تبليغات تعاملي 
 • e-zine 
 • رسانه هاي اجتماعي 
 • وبلاگ‌ها 
 • ویکی‌ها 
 • پادکست‌ها 

تبلیغات طی گذر زمان تغییرات زیادی داشته و متناسب با پیشرفت های هر دوره ویژگی های خاص خود را دارا بوده است هر پیام تبلیغاتی برای انتشار نیاز به رسانه دارد. تلویزیون، رادیو، نشریات و بیلبوردها برخی از رسانه‌های شناخته شده و پر استفاده هستند. امروزه با پیشرفت های شگرف در عرصه فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی و به دنبال توسعه شبكه‌های مجازی و گسترش رسانه‌های ارتباطی آنلاین، گروهی دیگر از رسانه‌ها وارد عرصه ارتباطات شده‌اند. این رسانه‌ها كه تحت عنوان رسانه‌های اجتماعی مطرح هستند، قادرند مزایای به مراتب بیشتری را در اختیار تبلیغ دهندگان قرار دهند بطوريكه شاهد به وجود آمدن شکل های جدیدی از تبلیغات هستیم که طیف متنوعی از اشکال گوناگون تبلیغات را از تبلیغات بر روی تابلوهای کامپیوتری گرفته تا تبلیغات از طریق گوشی های موبایل، تبلیغات دیجیتالی،تبلیغات اینتراکتیو و تبلیغات در شبکه جهانی اینترنت شامل می شود.
در مقایسه با تبلیغات سـنتی، تبلـیغ در اینترنت از مزیت‌های قابل ملاحظه‌ای برخوردار است از آن جمله می‌توان به ایجاد ارتباط دو طرفه با مخاطب، ایجاد یک پیوند مستقیم به لیست محصولات، توانایی هدفگیری ایستا و پویای مشتریان، دسترسی جهانی و شبانه‌روزی، ارسال و نگهداری و بروز رسانی آسان، قابلیت اندازه‌گیری و ردگیری بالا، طراحی پیام آگهی و قابلیت فروش اشاره کرد. بعلاوه هزینه تبلیغ در اینترنت نیز به مراتب کمتر از رسانه‌های دیگر می‌باشد. شرکتهای تجاری اگر بخواهند در عرصه فعالیت باقی بمانند و موقعیت خود را در بازار پررقابت امروز حفظ کنند چاره‌ای جز به کارگیری این نوع از تبلیغات نخواهند داشت. این امر درمورد شرکتهایی که بخواهند در سطح جهانی فعالیت کنند مصداق بارزتری خواهد داشت. تبلیغات اینترنتی دارای اشکال مختلفی است که هر شکل آن دارای ویژگی‌های خاص خود است. با توجه به هدف تبلیغات، نوع محصول، ویژگی‌های مخاطبان، باید شکل متناسب انتخاب شود.