اسطوره ها و شخصیت های نوستالژیک همیشه در زوایای پنهان ذهن ما حضور دارند و از کودکی با ما همراه هستند. شاید برخورد ما با این شخصیت ها در دنیای واقعیت یک یا دوبار بیشتر نبوده باشد ولی به واسطه خیال پردازی ها و فرافکنی ها و صد البته همذات پنداریهای پس از آن در ذهن ما جاودانه شده اند. و این فقط به خاطر یک فیلم ساده و یا داستانی روایی نیست بلکه مسلما تفکری پشت آن نهفته است.
یکی از مثال های بارز برای این شخصیت های جهان شمول، جیمزباند است که تقریبا قهرمان همه پسران و پرنس سوار براسب دختران بوده است و هیچگاه نیندیشده اند که چگونه این فیلم ها و شخصیت هایش اینگونه در ذهن و دنیای شان که گاه فرسنگ ها با فرهنگشان فاصله دارند نفوذ کرده اند.
اما این روزها بر همگان مسلم است که چنین فیلمی فقط براساس یک داستان قوی و بازی هنرمندانه به این درجه از موفقیت نرسیده است و برنامه ریزی دقیق و ساختارمندانه این سلسله فیلم ها را یا بهتر بگوییم فرنچایز جیمز باند 007 را به فروشی هشت میلیارد دلاری رسانیده است رقمی که از تولیدسالانه ناخالص ملی خیلی از کشورهای جهان سوم بیشتر است.
هر چه در سری فیلم های جیمز باند جلوتر می رویم ، دنیای برندهای فیلم پیچیده تر و قویتر می شود ، توگویی که برندها در درون فیلم به زندگی می پردازند.
از شخصیت های فیلم گرفته تا وسایل و ادوات مورد استفاده فیلم همه برندهایی هستند که به واسطه فیلم خط تولیدی خاص یافته اند و 007 فقط یک پلت فرم است که برندهایی با ژن همسو با ژن جیمزباند در درون آن حضور دارند.
و همین باعث انتقال هویت ملیت های صاحبان برند به تماشاگران است.

در نشست تحلیلی فرانچایز 007 که روز جمعه 10 مهرماه در سینما قلهک برگزار شد دکتر شهریار شفیعی به موردکاوی کدهای نشانه شناختی و روانشناختی فیلم اسکای فال از سری فیلم های جیمزباند پرداختند که در این فیلم جیمز باند با بازی دنیل کریگ قهرمانی است که از مرگ باز گشته و وارد دنیای جدید و ناشناخته ای شده است . دنیایی که با تمامی سری های قبلی فرق دارد و حتی خود شخصیت جیمز باند نیز خصوصیات دیگری دارد و به نوعی دورانش به سر آمده و باید با جهانی نو مبارزه کند.
اسکای فال مملو از داستان های شخصیت های اسطوره ای نظیر هادس، پرسفون و هرمس است. کهن الگوهایی که در ناخودآگاه کنترل را بدست می گیرند و الگوهای رفتاری را شکل می دهند.
و وجود همین کهن الگوها باعث همذات پنداری بیننده با قهرمانان و ضد قهرمانان داستان می شود و بالطبع آنها را در وجود خویش می بینیم.
حضور برندهای مختلف از ماشین و پوشاک و لوازم جانبی تا اسلحه ها و خوراکی ها و نوشیدنی ها در سایه شخصیت پردازی قوی باعث شده تا این فیلم که قطره کوچکی از صنعت عظیم فیلم سازی است به فروش هشت میلیارد دلاری دست یابد و همین دلیلی محکم برای گروه برندآکادمی بود تا آن را برای اکران در سلسله برنامه های برند موویز انتخاب کند.

در مورد فرانچایز بیشتر بدانیم      از Brand Movies تا Brand Moviez       پکیج های آموزشی مدیریت برند و برند سازی